Perly z Hradu

Nedávno jsem viděl hezký virální obrázek Zemana s pozadím vepřína v Letech. Na obrázku byl nápis „Svině v letech“. Vtipný a nápaditý. To co provádí Hrad v posledních měsících a řekněme v posledních rocích (nechci opět užívat slovo lety) je fakt humáč. Jestli toho starce zvolí ovčani znova, tak to bude katastrofa pro ČR.

Co mě ale pobavilo v posledních dnech je kauza Liglass Trading. Vše vyšlo najevo, až po zveřejnění dopisu hradního kata Mydláře (čti správně jako Mynář). Bezištně napsal dopis zkorumpované kyrgyzské vládě, kterým měl firmu podpořit ve výběrovém řízení na dostavbu energetické kaskády. Jedná se o vládní projekt, jehož součástí je i odkup podílu ruské firmy, která měla projekt původně na starosti. Úsměvné je, že firma Liglass Trading do té doby operovala s ročním obratem kolem 15 milónů a rozhodně se nevěnovala energetice.

Shrňme si následující fakta, která dohromady tvoří více než podezřelý celek:

  1. Sesterská firma Liglass je v insolvenci a dluží pár desítek miliónů svým věřitelů (ověřitelné na justice.cz, stačí do insolvenčního rejstříku zadat liglass.
  2. Zakázka se odehrává v dalekém Kyrgysztánu, který je znám přebujelou korupcí, klientelismem a vládou malé skupiny oligarchů.
  3. Nákup podílu ruské firmy, který je podmínkou dostavby.
  4. Liglass Trading na svých webových stránkách tvrdí, že podobných projektů dělala v zahraničí desítky. Nikdo z jejich partnerů a zadavatelů však firmu nezná.
  5. Financování projetku (je třeba investovat cca 15 miliard korun) je nejasné, jednatel firmy tvrdí, že peníze má. Přitom jde o klíčovou část kontraktu. Kdo jej zaplatí?
  6. Nejsou veřejně známy žádné garance. Hrozí tedy tajná garance českého státu, který by případný tunel zatáhl ze svého.
  7. Dobrovolná nezištná pomoc hradního kancléře (dovede si představit že člověk s nejasnou minulostí a bez prověrky dělá něco jen tak?)

Těchto sedm bodů poměrně jasně shrnuje, že kolem zakázky je spoustu otazníků a minimálně podezřelých okolností. Nicméně již probíhá. Celé to působí jako vymyšlený tunel, kdy Liglass Trading na všechny práce bude mít subdodavatele. Ten proinvestuje peníze, nic se nepostaví a bude se hledat viník případně garant, který to uhradí. Ten nám jen zbývá se modli, že český stát (nebo některá jeho složka) zde jako garant nevystupuje.

jednatel Smelík podepisuje kontrakt před kyrgyszkým prezidentem Atambajevem