Muži versus ženy a jejich platy

 

Jsem muž středního věku, tedy 35 let a slýchávám velmi často, jak jsou ženy diskriminovány v platovém žebříčku víc než muži. Chtěl jsem se dozvědět něco více o této informaci. V 90 procentech zaměstnání ženy dosahují obvykle nižších mezd než muži. Prokázalo se, že platová nerovnost mezi pohlavími dosahuje vrcholu v produktivním věku mezi 30 až 54 lety. V tomto období nárůst mezd u žen stagnuje, naopak u mužů narůstá maxima.

Muži v česku berou x krát více než jejich kolegyně. Pracující ženy vydělávají v EU v průměru o 14 % za hodinu méně než muži.

Důvodem nižších platů žen se odvíjí od toho, že pracují v málo placených odvětvích, jako je péče, prodej nebo vzdělávání, zároveň i málo na vedoucích pozicích.  Naopak v lépe placených zaměstnáních v oblasti vědy, technologií či inženýrství je podíl mužů velmi vysoký. Ženy dostávají za hodinu své práce menší odměnu a ve srovnání s muži mají větší pravděpodobnost nezaměstnanosti. V České republice, je ale jedna velká firma, která poukazuje na tyto rozdíly a snaží se je vyřešit.

Jedním takovým příkladem je společnost Philip Morris International, kde platí pravidlo rovného odměňování v interních firemních předpisech a kultuře. Získala certifikát platové rovnosti EQUAL SALARY.  Rozmanitost týmů na pracovišti a přístup k práci je klíč k úspěšnosti firmy. Rovnocenné zastoupení mužů a žen, které Philip Morris International věnuje obrovskou pozornost. Pro mnohé firmy to může být návod, jak se stejně stavit k rovnosti mužů a žen.