Muži a rodičovská dovolená

 

Ačkoliv mužům z obecného hlediska nic nebrání jít na rodičovskou, zatím to bývá jen velmi vzácné. Zůstat doma se totiž v České republice rozhodne asi 2 procenta tatínků. V dnešní době můžu jako otec zůstat týden na otcovské dovolené, pokud se samozřejmě nerozhodnu jít na místo partnerky na rodičovskou dovolenou. Muž na rodičovské je tedy považován za normální, i když u nás se to moc často nevyskytuje. Muž nemůže jít na rodičovskou, protože by rodinu čekala bída. Manželka nás neuživí, slýcháváte.  Pravdou je, že hlavním živitelem rodiny je muž – otec.

Ačkoliv jde o náročné období plné úskalí, na které se nemůžeš připravit dopředu, odměnou jim je blízkost a důvěra, kterou ti žádná práce nenahradí. Jako otec, bych chtěl konstatovat, že čas strávený doma na rodičovské dovolené totiž nefunguje jeden rodič jako náhrada druhého, ale oba mají s dětmi stejný pěkný vztah. Vidíš, svého syna od narození pěkně vyrůstat a sleduješ, jaké pokroky dělá a to co, Tě hřeje u srdíčka, je láska k tomu malému drobečkovi. Přeješ si, aby to nikdy neskončilo.

Rodičovský příspěvek, který dostaneš od státu je nyní 300 tisíc korun – měsíční výši si lze do značné míry volit, nejdéle lze rodičovský příspěvek čerpat do čtyř let dítěte. Nárok na něj má každá rodina. Čerpat se dá po skončení mateřské. Většina situací, se kterými se muži na rodičovské musí potýkat, jsou k pousmání. Ať už jde o reakce lékařů, kteří chtějí říct mamince, kdy a kolik prášků má dítěti dávat, nehledě na to, že před nimi sedí tatínek, nebo že přebalovací pulty jsou většinou jen na dámských záchodech. Stále existuje společenský tlak, kdy peníze má vydělávat otec.

Ale myslím si, že vše chce čas a takových tatínků bude u nás více, co budou na rodičovské dovolené. Cesta k rovnoměrnému rozdělení péče o nejmenší děti mezi oba rodiče je u nás ještě dlouhá.