Nedávno jsem si chtěl koupit svůj první malý byt. Nejsem žádný boháč, ale na malém městě jako je naše nejsou ceny tak vyšponované jako jinde. Nejhorší část byla čekat. Protože nabídka je dost malá a byt na prodej se objevuje jednou za čas. Ale poštěstilo se a já našel pefektní 1+1. Domluvili jsme se prakticky ihned. Já měl zajistit advokátní úschovu a složit peníze.
Při kontrole smlouvy jsem ale narazil na nedostatek, který celý prodej málem zhatil. Cyhběla zde zmínka o zařazení do stupnice energetické náročnosti budov. Tzv. energetický štítek se správně jmenuje průkaz energetické náročnosti budov a je zapotřebí jej zmínit ve smlouvě. Obsahuje hodnocení celé budovy z hlediska úniku energií – tepelných úniků.
Průkaz hodnotí veškerou energii potřebnou pro provoz budovy, tedy energii na vytápění, přípravu teplé vody, chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací a energii na osvětlení. Průkaz lze zpracovat pro jakoukoliv budovu či její ucelenou část.
Cílem průkazu tedy je, aby kupec nemovitosti dokázal lépe odhadnout energetické náklady na domácnost. Prostě ať nekupiujete zajíce v pytli. No a prodejce tento dokument neměl, přestože by jej mělo mít SVJ, kde se byt nachází. Z rozhovoru s předsedou vyplynulo, že dokument skutečně chybí. Prý nevěděli že jej musí mít. Z toho jak mluvil jsem pochopil, že se mu nechce energetický průkaz zajištovat. Přestože stačí jeden telefon, protože energetických specialistů je jako máku a bijí se o každou zakázku. Dokonce jim za to hrozí i pokuta až 100 000 Kč, ale s některými lidmi toto prostě nehne.
Jak jsme to vyřešili? Aby vše proběhlo v pořádku a zároven jsme nemuseli čekat až svj nechá udělat průkaz energetické náročnosti, šli jsme další možnou zákonnou cestou. Prodávající přiložil ke smlouvě vyúčtování služeb (tj. elektřina, plyn, teplo, voda) za poslední 3 roky. Tyto dokumenty mohou v případě prodeje nahradit energetický štítek. Toto jsme se aspoň dozvěděli. Já samozřejmě nikoho nikde udávat nebudu, zvlášť ne, když je to nyní i mé společenství vlastníků.