Absurdita roznosu a sběru reklamních letáků

Reklamy firem na nás skáčou na každém kroku. Venku na každém rohu visí billborad s reklamou na váš oblíbený supermarket s akci na prací prášky. V televizi je reklama každých 20 minut (začíná se to přibližovat silně západu, kde se na běžnou telku fakt nedá dívat). Nejhorší je asi situace na internetu. Zde reklamy jsou v celé obsahové síti (tzn. webstránky které si prohlížíme). Každý jen trochu více navštěvovaný deník je dokola obsypán reklamami. Obvykle výrazně zpomaluje načítání. Posledně jsem zkoušel super.cz a fakt se to tam nedá. Když si chcete počít v klidu bulvárek, jedou do vás jednu reklamu za druhou, seká se vám prohlížeč  a za minutu z webu odejte a znechucení.

Poslední a nejvíce absurdní mi přijdou reklamní letáky řetězců. Internetová reklama aspoň nespotřebovává surovinu, je to vše virtuální (když teda nepočítám spotřebu surovin na výrobu hardware – počítače). Na reklamní letáky se spotřebují desítky tisíc tun papírů, který se naštěstí vrací zpět do oběhu. A víte jak to funguje ? Každý z nás to již viděl, protože letáky se roznáší i do těch nejzapadlejších vsí.

absurdní oběh reklamních letáků

V podvečer nebo brzo ráno objeví na ulici stará babička s vozíčkem (a se psíkem). Obchází s vozíkem a psíkem všechny vchody a do všech schránek vhodí reklamní leták blízkých marketů. Babička je obvykle důsledná a i když máte plnou schránku, narve to tam vší silou. U některých vchodů je velký box na letáky, odkud si je mohou obyvatelé vzít. Poté následuje několik scénářů. Obvykle letáky skončí ve společné krabici, která se vyhodí do kontejneru s papírem. Případně každý z obyvatel domu vyhodí svůj leták zvlášť. Většina však zůstane ležet bez povšimnutí ve sběrném boxu a nějaký dobrák z domu je vyhodí do kontejneru s papírem. A opět, obvykle někdy v podvečer, do vaší ulice vstoupí stejná či podobná babička s vozíkem. Tentokrát má ale vozík prázdný a v ruce klacek. Umnými pohyby se přehrabuje v kontejneru a vybírá z něj papír, většinou tvořen čerstvě vyhozenými letáky.

Přijde vám to také divné ?